سیستم ایموبلایزر

استفاده از ردیاب خودرو بهتر است یا سیستم ایموبلایزر

زمانی که ماشین جدیدی خریداری می‌کنید، اولین و مهم‌ترین موضوعی که به ذهنتان می‌رسد، سیستم امنیتی آن است. حفاظت از خودرو در برابر سارقین امری جدی و ضروری است و همیشه پیشگیری از وقوع سرقت مهم‌تر از یافتن خودروی مسروقه است. خوشبختانه با پیشرفت تکنولوژی در حوزه‌های مختلف از جمله حوزه ابزارهای امنیت ماشین، حفاظت از خودرو در برابر سرقت کار دشواری نیست و می‌توان به راحتی با کمک سیستم‌های ضد سرقت، مانع از بروز سرقت شد.

دو سیستم ایمنی برای خودرو، سیستم ردیاب و سیستم ایموبلایزر هستند که هر یک طرفداران خاص خود را دارند. اما به دور از طرفداری، آیا واقعاً ردیاب خودرو بهتر است یا سیستم ایموبلایزر؟ برای راهنمایی بهتر شما در هنگام خرید ایموبلایزر یا خرید ردیاب، تصمیم گرفتیم تا در این مطلب به بررسی مقایسه این دو سیستم بپردازیم و دریابیم آیا استفاده از ردیاب خودرو بهتر است یا سیستم ایموبلایزر. با ما همراه باشید.

ضرورت افزایش ایمنی خودرو

با افزایش قیمت خودروها در بازار، توجه سارقین به سرقت خودرو نیز افزایش یافته است. به همین دلیل همواره توصیه می‌شود که تمامی نکات ایمنی برای حفظ ایمنی خودرو رعایت شود و با نصب وسایل امنیتی، میزان سرقت‌ها به حداقل برسد. در صورتی که خودرو مجهز به سیستم ایمنی قوی باشد، سارقین به سختی می‌توانند اقدام به دزدی خودرو کنند.

از سوی دیگر، برخی سیستم‌های امنیتی از جمله ردیاب حتی پس از سرقت نیز این امکان را می‌دهند تا با تعیین دقیق مکان جغرافیایی، خودروی مسروقه را بیابیم. در نتیجه، برای حفاظت از خودرو در برابر سرقت و کنترل و نظارت بیشتر بر آن، استفاده از سیستم‌های ایمنی ضروری است. دو سیستم امنیتی رایج برای حفاظت از خودرو ردیاب و ایموبلایزر هستند که در ادامه به مقایسه این دو می‌پردازیم.

سیستم ضد سرقت ایموبلایزر خودرو و عملکرد آن

سیستم ایموبلایزر (Immobilizer) یکی از سیستم‌های ضد سرقت در خودروهای مدرن و امروزی است که عملکرد آن به طور مستقیم با قفل ECU مرتبط است. اگر بخواهیم به طور دقیق بگوییم، عملکرد سیستم ایموبلایزر به این شکل است که باید ابتدا قفل نرم‌افزاری روی ECU باز شود تا بتوان خودرو را استارت زد و شروع به حرکت کرد.

در واقع، داخل سوییچ خودرو ریزپردازنده‌ای وجود دارد که کدهایی برای آن تعریف شده است؛ این کدها با سیستم ایموبلایزر هماهنگ هستند و خودرو فقط زمانی روشن می‌شود که سوئیچ دارای کد منطبق با آن باشد. این کد ثابت نیست و به صورت لحظه‌ای تغییر می‌کند. در صورتی که کد مطابقت داشته باشد، ماشین خیلی سریع استارت می‌خورد.

ردیاب و نحوه عملکرد آن در افزایش ایمنی خودرو

یکی دیگر از سیستم‌های ضد سرقت قوی برای خودرو دستگاه ردیاب جی پی اس است. ردیاب دستگاه کوچکی است که قابلیت قرار دادن سیم کارت درون آن وجود دارد و می‌توان این دستگاه سیم کارت‌خور را روی اتومبیل، موتور سیکلت، اتوبوس و تمامی وسایل نقلیه‌ی دیگر نصب کرد. ردیاب به ماهواره‌های مستقر در مدار زمین متصل می‌شود و اطلاعات دقیق در مورد موقعیت خودرو را از طریق سیم کارت به صاحب خودرو اعلام می‌کند.

اطلاعات دقیق و لحظه‌ای ردیاب در کنار سیستم هشدار دهنده آن باعث شده تا این ابزار کوچک و کاربردی، محبوبیت بسیاری در میان افراد بیابد و به عنوان سیستم ضدسرقت خوب برای ماشین شناخته شود. ردیاب علاوه بر موقعیت‌یابی و جلوگیری از سرقت، کاربردها و قابلیت‌های مختلفی دارد که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

کارایی و قابلیت‌های ردیاب خودرو

همان طور که اشاره کردیم، کارایی اصلی و مهم ردیاب خودرو، موقعیت‌یابی جغرافیایی و پیشگیری از سرقت است اما با پیشرفت تکنولوژی در حوزه امنیت خودرو، امکانات ردیاب‌ها و قابلیت‌های آن‌ها افزایش یافته و راحتی بیشتری برای کاربران فراهم کرده است. از مهم‌ترین قابلیت‌های ردیاب ماشین می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ردیابی لحظه‌ای خودرو به صورت آنلاین
  • امکان کنترل از راه دور ماشین و خاموش کردن خودرو حین حرکت
  • امکان شنود صدای فضای داخل ماشین به کمک ردیاب شنوددار
  • امکان مشاهده فضای داخل ماشین به کمک ردیاب دوربین دار
  • بررسی میزان مصرف سوخت و تغییرات دما به کمک سنسورها
  • عیب‌یابی خودرو و رفع مشکل پیش از بروز خطرات ناشی از مشکلات فنی به کمک ردیاب دیاگی
  • ارسال پیامک هشدار به صاحب خودرو به محض باز و بسته شدن درب ماشین یا روشن شدن موتور خودرو.

این ویژگی‌ها تنها بخشی از کاربردهای ردیاب برای خودرو است. ردیاب‌های متنوعی در بازار وجود دارد که کارایی آن‌ها متفاوت است و ویژگی‌های مختلفی دارند. نکته مهم در مورد دستگاه‌های ردیاب سیستم ایمن‌سازی قوی آن‌ها است. ردیاب‌ها با توجه به ویژگی‌های فراوانی که دارند، بهترین وسیله ضد سرقت خودرو و پیشگیری از سرقت محسوب می‌شوند.

پیشگیری از سرقت خودرو با ایموبلایزر یا ردیاب؟

اکنون که هم با نحوه کار و عملکرد ایموبلایزر و هم ردیاب خودرو آشنا شدیم، این سوال پیش می‌آید که برای حفظ امنیت ماشین، استفاده از ردیاب خودرو بهتر است یا سیستم ایموبلایزر؟ همان طور که مشاهده کردید، ایموبلایزر اگرچه یک سیستم جالب ضد سرقت محسوب می‌شود اما به دلیل قابلیت هک شدن کد آن، عدم اطلاع رسانی به صاحب خودرو در صورت سرقت و همچنین احتمال قفل شدن خودرو، راهی ایمن و قوی برای جلوگیری از سرقت محسوب نمی‌شود.

در مقابل، ردیاب، سیستمی کاملاً حرفه‌ای برای جلوگیری از سرقت است که وجود آن در داخل ماشین برای هیچ کس قابل مشاهده است و سارق نمی‌تواند متوجه وجود ردیاب شود. ردیاب به دلیل ویژگی‌های بسیار مناسب از جمله موقعیت‌یابی و هشداردهی، امکان وقوع سرقت خودرو را به حداقل می‌رساند. حتی اگر خودرو به سرقت برود هم می‌توان از طریق ردیابی، محل دقیق خودرو را یافت و اقدامات لازم برای یافتن دوباره ماشین را انجام داد. در نتیجه توصیه می‌کنیم که برای اطمینان از حفظ ایمنی خودرو و جلوگیری از سرقت حتماً بهترین ردیاب بازار را خریداری کنید و از امکانات آن‌ بهره ببرید.

برچسب ها: بدون برچسب

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *